• Tłumacz języka migowego
BIP

Projekt „Królowo! Poznajmy się na nowo!” został jednym z 70 nagrodzonych w VIII edycji mPotęgi w kategorii klas siódmych i ósmych.

Podczas trwania projektu przeprowadzone zostaną między innymi warsztaty z haftu matematycznego i origami, zajęcia dotyczące geometrii przestrzennej oraz statystyki, zajęcia informatyczne - zastosowanie arkusza kalkulacyjnego Excel w statystyce oraz dwa konkursy tematyczne. Działania projektowe będą trwały od 6 września 2021r. do 23 grudnia 2021r.

Autorem i szkolnym koordynatorem projektu jest p. Ewelina Sałbut.

dofinansowanie projektu - logo

Projekt dofinansowała Fundacja mBanku.

Statystyka i my..

26/10 2021

Statystycznie rzecz biorąc...

Rozpoczęliśmy cykl zajęć dotyczących nauki jaką jest statystyka. Stworzyliśmy mapę myśli i doszliśmy do wniosku, że statystyki używają na całym świecie rządy państw, partie polityczne, urzędnicy, instytucje finansowe, biura badania opinii publicznej, badacze zjawisk społecznych, media i wiele innych osób i instytucji. Statystycy - czyli naukowcy zajmujący się zbieraniem i analizą danych - pracują w różnych obszarach dotyczących życia codziennego każdego z nas, m.in. takich jak:

  • medycyna (ryzyko zachorowań, bezpieczeństwo i skuteczność leków, logistyka oddziałów ratunkowych, projektowanie systemów opieki medycznej)
  • ekonomia (wiarygodność kredytowa, stawki ubezpieczeń, rent i emerytur, ocena stanu ekonomicznego państw i przedsiębiorstw)
  • administracja (decyzje na szczeblu lokalnym i ogólnokrajowym, ocena efektywności zarządzania, nauczania, wysokości bezrobocia)
  • rolnictwo (ulepszanie żywności, zwiększenie wielkości plonów)
  • przemysł (badanie zapotrzebowania na dany produkt, efektywność i wadliwość produkcji, zarządzanie zasobami)
  • zarządzanie zasobami (systemy transportu, przesyłanie energii, zasoby jądrowe)
  • siły porządkowe (ocena stanu bezpieczeństwa, systemy więziennictwa)
  • prognozowanie pogody (badanie zmian klimatu, ocena poziomu zanieczyszczeń).

W dalszej części zajęć rozmawialiśmy o tym, czym jest Narodowy Spis Powszechny, przeglądaliśmy i analizowaliśmy dane zawarte na stronie internetowej Głównego Urzędu Statystycznego. Z wybranej części danych tworzyliśmy wykresy w arkuszu kalkulacyjnym Excel.

 

do góry