Historia szkoły
Historia naszej szkoły sięga czasów przed I wojną światową, kiedy to duży obszar pól i lasów otaczających Krowicę Hołodowską, należał do hrabiego Fedorowicza. Ten umierając pozostawił cały majątek trzem synom. Ostatni z rodu przekazał wszystkie posiadłości Akademii Umiejętności w Krakowie.
Uczelnia posiadając w swym ręku tartak, gorzelnię oraz dużą ilość lasów i gospodarstwo rolne postanowiła z uzyskanych dochodów wybudować dla społeczeństwa kilka przydatnych budynków. Początkowo odremontowano stary pałac hrabiowski, przywracając mu w 1931r. starodawny wygląd. Pałac ten został spalony w 1947r. przez ukraińską organizację UPA (Ukraińska Powstańcza Armia). Następnie Akademia Umiejętności buduje kościół drewniany i szkołę w Krowicy Samej. Szkoła była budynkiem dwuizbowym, uczęszczały do niej dzieci z Krowicy Hołodowskiej i Krowicy Samej pochodzenia zarówno polskiego jak i ukraińskiego. Dzieci uczyły się jednak w oddzielnych klasach. Budynek ten przetrwał do 1946r., kiedy to został spalony przez grupę UPA.
Historia po II Wojnie Światowej
Po zakończeniu II wojny światowej zorganizowano nauczanie w budynkach zastępczych. W Krowicy Hołodowskiej szkoła siedmioklasowa mieściła się w dwóch budynkach oddalonych od siebie o ok. 100m. W okolicznych wioskach znajdowały się szkoły czteroklasowe. Dzieci z tych wsi naukę w klasach wyższych kontynuowały w Krowicy Hołodowskiej. Kierownikiem szkoły był wówczas Bolesław Mroczko.
W 1955r. rozpoczęto prace nad budową nowej szkoły tuż obok ruin pałacu. Obiekt oddany został do użytku 28 sierpnia 1958r. Na parterze budynku znajdowały się klasy lekcyjne, a na poddaszu dwa mieszkania dla nauczycieli. W roku 1973 szkołę rozbudowano o noweskrzydło.
Kolejnym ważnym etapem w procesie rozbudowy szkoły było dobudowanie kotłowni, adaptacja piwnicy na skład materiału opałowego oraz podłączenie szkoły do instalacji wodociągowej. Inicjatywa rozpoczęła się dnia 27 stycznia 1993r., kiedy to powstał Społeczny Komitet Rozbudowy Szkoły Podstawowej w Krowicy Hołodowskiej. Niespełna trzy lata później 9 grudnia 1995r. nastąpił odbiór techniczny kotłowni, instalacji centralnego ogrzewania oraz hydroforni.
W roku 1998 w szkole rozpoczęła działalność IX Drużyna Harcerska. Ważnym wydarzeniem w historii szkoły jest też likwidacja w 2000r. szkoły filialnej w Krowicy Samej (Cetyni). W kolejnych latach zostaje oddana do użytku stołówka szkolna (2003r.) , a w roku 2004 rozpoczyna działalność Szkolne Koło Ligi Ochrony Przyrody. W tym samym roku powstaje XV Gromada Zuchowa „Płonące Iskierki”, natomiast w roku 2005 zespół muzyczno- taneczno- wokalny „Gwiazdki”.
Historia po roku 2000
W roku 2005 rozpoczęto prace remontowe przy starym skrzydle szkoły. Remont ukończono tuż przed rozpoczęciem roku szkolnego 2006/2007. Dnia 31 sierpnia 2006r. odbyło się uroczyste otwarcie remontowanego budynku, połączone z nadaniem imienia szkole oraz poświęceniem sztandaru. Szkoła obrała imię Poety ks. Jana Twardowskiego. W uroczystości uczestniczyli duchowni, władze samorządowe, grono pedagogiczne i zaproszeni goście. Poświęcenia Sztandaru ufundowanego przez Radę Gminy Lubaczów, Radę Pedagogiczną i mieszkańców naszych miejscowości dokonał biskup Mariusz Leszczyński przy współudziale proboszcza ks. Stanisława Deca oraz dziekana ks.Franciszka Nuci.
W roku 2007 nasza szkoła realizowała międzynarodowy projekt RITA, którego głównymi celami były poznanie organizacji nauczania na Ukrainie oraz wymiana doświadczeń samorządów lokalnych i organizacji uczniowskich.
Pamiętnym wydarzeniem w historii naszej szkoły był jubileusz 50-lecia, który obchodziliśmy 28 czerwca 2008r. Honorowymi gośćmi uroczystości byli wszyscy dotychczasowi dyrektorzy szkoły.
Otwarcie świetlicy środowiskowej dla dzieci i młodzieży w roku 2008 to kolejne istotne wydarzenie w działalności szkoły.
W październiku 2010 miało miejsce odsłonięcie i poświęcenie pomnika upamiętniającego ofiary II wojny światowej oraz pomordowanych i poległych w latach 1940-1947 mieszkańców Krowicy Hołodowskiej , Krowicy Samej, Krowicy Lasowej i Budomierza.
W latach 2013 – 2014 nauczyciele i uczniowie naszej szkoły realizowali projekt CLIL, mający na celu podniesienie kompetencji językowych uczestników projektu.
Ważnym wydarzeniem w życiu szkoły było także nadanie IX Drużynie Harcerskiej imienia „Straży Granicznej”, które miało miejsce 24 maja 2016r.
W styczniu 2017r. w naszej szkole odbył się I Gminny Festiwal Piosenki Przedszkolnej, będący przeglądem artystycznych uzdolnień przedszkolaków z terenu gminy Lubaczów.
8 czerwca 2018 roku nasza szkoła świętowała jubileusz 60-lecia działalności. Uroczystość, na którą przybyło wielu znamienitych gości, była okazją do wspomnień i refleksji o szkole, której mury opuściło już prawie 1800 absolwentów.
12 listopada 2018r. społeczność szkolna uczciła setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości uczestnicząc w uroczystej mszy oraz akademii w kościele parafialnym w Krowicy Samej.
Niezmiernie ważnym dla lepszego funkcjonowania naszej szkoły było oddanie do użytku nowej hali sportowej, które miało miejsce 5 października 2020r. Na uroczyste otwarcie przybyli m.in. wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej pani Anna Schmit- Rodziewicz, wiceprezes Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej Józef Ozimek i inni znamienici goście. Dopełnieniem tej inwestycji była modernizacja kompleksu boisk sportowych, których otwarcie odbyło się 20 czerwca 2021r. Przebudowa boisk była ostatnim etapem inwestycji realizowanej w ramach programu „Sportowa Polska- Program Rozwoju Lokalnej Infrastruktury Sportowej”, dofinansowanej ze środków Ministerstwa Sportu.
Dyrektorzy szkoły
Pierwszym dyrektorem obecnej szkoły był pan mgr Wojciech Bednarz, który pełnił tę funkcję w latach 1958-1973. Jego następcą został pan mgr Jan Makiel, sprawujący funkcję dyrektora od roku 1973 do 1976. Po rozbudowie szkoły o nowe skrzydło w roku szkolnym 1976-77 funkcję dyrektora objęła pani mgr Izabela Andruchów. Kolejnym dyrektorem placówki od roku 1979 był pan mgr Józef Nazarko. Po 25 latach pracy pana Józefa Nazarko jego następczynią od 1 września 2004r. została pani mgr Maria Kowaliszyn. Pani dyrektor kierowała szkołą piętnaście lat do sierpnia 2019r.
Od 1 września 2019r. funkcję dyrektora szkoły sprawuje pani mgr Jadwiga Chomyszyn.