Biuletyn Informacji Publicznej

Szkoła Podstawowa Szkoła Podstawowa im. Poety ks. Jana Twardowskiego w Krowicy Samej

Podgląd wersji

Podgląd wersji.
Data wytworzenia: 2023-05-24 12:09:14
Redaktor: IntraCOM.pl Katowice
Opis: Dodanie strony

Współpraca z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Lubaczowie

Realizacja programów profilaktycznych

w Szkole Podstawowej im Poety ks. Jana Twardowskiego w Krowicy Samej

rok szkolny 2021/2022

 

 

LP.

 

NAZWA PROGRAMU

 

KLASA

LICZBA UCZNIÓW

1.

„Skąd się biorą produkty ekologiczne?”

0

17

2.

„Czyste powietrze wokół nas”

0

17

3.

„Myję ręce bo wiem więcej”

I

11

4.

„Nie pal przy mnie proszę”

II

11

5.

„Bieg po zdrowie”

IV

11

6.

„Chroń się przed kleszczami wszystkimi sposobami”

V

14

7.

„Trzymaj formę”

VI

7

8.

„Znajdź właściwe rozwiązanie”

VIII

16

„Skąd się biorą produkty ekologiczne?”
„Skąd się biorą produkty ekologiczne” to nowy, ogólnopolski program edukacyjny dla przedszkoli opracowany wspólnie z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Okres przedszkolny jest niezmiernie ważnym etapem kształtowania się postaw determinujących aktualne i przyszłe zachowania dotyczące zdrowia. Dlatego też istotne jest edukowanie dzieci w zakresie prawidłowego żywienia już od najmłodszych lat. Utrwalone wówczas przyzwyczajenia zdrowotne i nawyki decydują o późniejszym stylu życia.

„Czyste powietrze wokół nas”
Założeniem realizowanego programu jest ochrona dzieci przed szkodliwym wpływem dymu tytoniowego. Program ma charakter profilaktyczny, ale przede wszystkim ma na celu wykształcenie u dzieci świadomej postawy ochrony własnego zdrowia w sytuacjach, gdy są skazane na bezpośredni kontakt z palącymi. Program ten realizowany jest w oddziale przedszkolnym.

„Myję ręce bo wiem więcej”
Program „Myję ręce, bo wiem więcej!” realizowany w klasie I - to najnowsza propozycja przygotowana przede wszystkim z myślą o dzieciach, ale także o rodzicach i nauczycielach. Program daje możliwość połączenia nauki z zabawą. Zawiera treści informujące o tym, dlaczego trzeba myć ręce, kiedy to robić koniecznie i jak myć ręce właściwie. W zabawny sposób przedstawia wirusy i bakterie, ucząc się jednocześnie, jak się ich pozbyć z rąk, a dzięki temu nie zachorować na różne choroby.

„Nie pal przy mnie proszę”
„Nie Pal Przy Mnie, Proszę” – jest programem edukacji antytytoniowej opracowany w Instytucie Matki i Dziecka. Przeznaczony jest dla uczniów klasy II. Głównym celem programu jest zachęcanie do abstynencji tytoniowej oraz wykształcenie u dzieci świadomej umiejętności skutecznego radzenia sobie w sytuacjach, w których inne osoby palą przy nich papierosy.

„Bieg po zdrowie”
„Bieg po zdrowie” to program edukacji antynikotynowej realizowany w klasie IV. Celem programu jest zwiększenie wiedzy na temat szkodliwości palenia tytoniu oraz zapobieganie lub opóźnianie inicjacji tytoniowej wśród dzieci i młodzieży. Program jest objęty honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej.

„Chroń się przed kleszczami wszystkimi sposobami”
Program „Chroń się przed kleszczami wszystkimi sposobami!” – realizowany jest w klasie V. Dotyczy on profilaktyki chorób odkleszczowych czyli podniesienie poziomu wiedzy o chorobach odkleszczowych, poznanie sposobów zapobiegania chorobom odkleszczowym oraz uświadomienie wagi problemu ugryzień przez kleszcze.

„Trzymaj Formę”
Programu „Trzymaj formę!” skierowany jest do uczniów klasy VI. Celem programu jest edukacja w zakresie trwałego kształtowania prozdrowotnych nawyków wśród młodzieży szkolnej poprzez promocję zasad aktywnego stylu życia i zbilansowanej diety, w oparciu o odpowiedzialność indywidualną i wolny wybór jednostki.

„Znajdź właściwe rozwiązanie”
Program „Znajdź właściwe rozwiązanie” skierowany został do uczniów klasy VIII. Jego celem jest zapobieganie paleniu tytoniu wśród młodzieży szkolnej. Cele szczegółowe to zwiększenie wiedzy w zakresie szkodliwości dymu tytoniowego, kształtowanie umiejętności dbania o zdrowie własne i swoich bliskich oraz postaw asertywnych związanych z unikaniem czynnego i biernego palenia tytoniu.

Drukuj
Zamknij